מה הדגשים בלקיחת הלוואה לקניית רכב

בין אם אתם חולמים על רכב חדש ובין אם כל רצונכם זה רכב מיד-שנייה, היום זה אפשרי יותר מתמיד. המימון לרכישת רכב עבר מהפכה בשנים האחרונות וכל מה שאתם צריכים היום זה סכום התחלתי השווה ל 20% משווי הרכב לכל היותר, ולעתים גם לא צריך פרוטה. המדריך השלם על הלוואה לקניית רכב.

האלטרנטיבות לקניית רכב

לא משנה אם מדובר ברכב חדש או ברכב יד-שנייה אלו הדרכים בהם ניתן להשיג מימון לנושא:

1. ליסינג תפעולי – השיטה של הליסינג התפעולי הינה נוחה מאד, אך כמובן לא כ”כ כלכלית. זה מתאים למי שרוצה נוחות, אין ברשותו סכום כסף ראשוני והוא יכול להתחייב למשך תקופה של לפחות 36 חודשים על סכום כסף שידוע מראש. ליסינג תפעולי הוא נוח כי אתם מקבלים רכב חדש שאינו שלכם, עם טסט, עם טיפולים, עם ביטוחים ואפילו עם שירות שייקח מכם את הרכב במקרה של תקלה ויחזיר לכם לאחר הטיפול בה. מבחינה כלכלית זה המסלול הכי פחות משתלם, אבל לשכירים, לבעלי חברות ולאנשים שאוהבים נוחות זה מתאים.

2. ליסינג מימוני – ליסינג מימוני זה כבר מסלול מעט יותר משתלם, אתם משלמים סכום התחלתי, והתשלום החודשי שלכם יהיה נמוך יותר, כמו כן ליסינג מימוני אינו כולל טיפולים, טסטים, ביטוחים ושירות, אך בתום התקופה תוכלו לרכוש את הרכב בסכום ידוע מראש או לחילופין להחליף לרכב חדש יותר (כל שלוש שנים) מבלי לשלם שוב סכום ראשוני.

3. הלוואה לקניית רכב – בין אם מדובר בקנייה של רכב חדש או רכישת רכב מיד שנייה, זה כמובן המסלול הכי משתלם. אתם לוקחים הלוואה בפריסה שמתאימה לכם לפי ההחזר החודשי שאתם יכולים לעמוד בו, רוכשים את הרכב על שימכם ולאחר התקופה של ההתחייבות תוכלו למכור את הרכב, ולקחת שוב הלוואה לרכישת רכב חדש יותר. אז ההלוואה תיהנה קטנה יותר ואם תמשיכו לעשות כך, לבסוף תגיעו למצב בו תוכלו להחליף לרכב חדש כל 3 שנים עם תשלום חודשי נמוך, למשל 800 ₪ בחודש.
ליסינג מול הלוואה

האלטרנטיבות לקבלת הלוואות לרכישת רכב

הלוואה לקניית רכב מהבנקים – הבנקים יותר מישמחו להציע לכם הלוואה לרכב, אך עליכם לעמוד בתנאים שלהם, וזה אומר שתאלצו או ביטחונות כנגד סכום ההלוואה, או ערבים או שיעבוד של הרכב לבנק עד תום תקופת ההחזר של ההלוואה. במקרה של שיעבוד לא תוכלו לקחת מימון מלא לרכב אלא באזור ה 70% מהשווי של הרכב ביום הקניה ועפ”י מחירון לוי יצחק.

הלוואות מגופים פרטיים – חברות מימון חוץ בנקאיות מציעות מימון של מלא של ההלוואה כנגד שיעבוד או כנגד ביטחונות של הפנסיה, על חשבון קרן השתלמות או כל דבר שיכול לשמש לביטחון. ישנה גמישות מלאה בהלוואות שכאלה ואם מדובר בסכום נמוך יחסית (למשל לרכב יד שנייה) ייתכן ותקבלו הלוואה ללא צורך בערבים או ביטחונות. בבואכם לקחת הלוואה מגוף פרטי, זכרו לבדוק כי החברה מעניקה הלוואות חוץ בנקאיות באישור משרד האוצר. אגב, היתרון בלקיחת הלוואה מסוג זה הוא שהיא אינה סותמת את מסגרת האשראי שלכם בבנק.

מימון לרכב מיבואני הרכב – יבואני הרכב והנציגויות בישראל מספקים לכם מימון לרכב, מה שזה אומר בפועל שלהם יש הסכם עם חברה מסוימת לקבלת הלוואה בתנאים מועדפים. בד”כ תוכלו להשיג תנאים טובים יותר בעצמכם, אך יבואני הרכב מבינים שמוצר משלים זה הינו בגדר חובה ולכן הן מעניקות הלוואות ועוטפות אותן בשמות שמטשטשות את ההבנה שמדובר בהלוואה לכל דבר ועניין. חשוב ש תבחנו כל הצעה שתקבלו מיבואן הרכב כיוון שהיא עשויה להתגלות כלא כדאית כנגד הלוואה שתקחו מהבנק, מחברות הביטוח, מגופים פרטיים וכו’.

הלוואות מחברות הביטוח – מדובר בהלוואה רגילה אך במקום לשעבד את הרכב, להמציא ערבים ו\או ביטחונות, אתם יכולים להשתמש בכספי הפנסיה שלכם או בכספי ההשתלמות כביטחון להלוואה.

הלוואות מחברות האשראי – חברות האשראי מעניקות הלוואה מיידית בגובה של עד 30,000 שקלים לרוב הלקוחות, ויותר מזה ללקוחות המוגדרים כאחמ”ים. אם אתם זקוקים להלוואה קטנה אז ייתכן שזו עוד אופציה, למרות שכדאי לבדוק כדאיות בהשוואת הריבית שתקבלו מהבנק למשל.

מה הדגשים להלוואה עבור קניית רכב

הלוואה לרכישת רכב הינה הלוואה רגילה לחלוטין מבחינת הדברים שכדאי לשים לב אליהם. השוני היחיד הוא הנכס שנרכש ועובר לבעלותכם ואיתו תוכלו לקבל הלוואה ללא הצורך בביטחונות בגובה הנכס. למשל אם תרכשו רכב במאה אלף ₪, תאלצו להעמיד ביטחונות של 35,000 שקלים ולשעבד את הרכב כנגד ההלוואה.

מלבד זה, הכל אותו הדבר ויש לשים לב לריבית, לתקופת ההחזר, לשיטת התשלום (ריבית קבועה, משתנה צמודה וכו’) ולסכום החודשי אותו תתבקשו להחזיר. כיוון שנושא הלוואות אינו מוכר לרוב האוכלוסייה, אנו כמובן ממליצים לכם לבצע השוואה ללא התחיבות מצדכם וללא תשלום על השירות. פשוט מלאו טופס השוואה וקבלו את ההלוואות בתנאים הטובים ביותר עבורכם.