ביצוע עבירות מס והמשמעות של העבירה בישראל
מדוע לא כדאי לבצע עבירות מס
המושג “מדינה” הוא בעצם סוג של חוזה בין המדינה לאזרחיה: האזרח מתחייב למלא את חוקי המדינה ולשלם מיסים, בתמורה מבטיחה המדינה לאזרח זכויות: ביטחון אישי וביטחון הרכוש (משטרה), ביטחון קולקטיבי (צבא), סדר וניקיון (עירייה) ותשתיות, כמו גם זכויות רבות נוספות. המיסים והמכסים הם הדרך היחידה של המדינה לייצר הכנסות שבעזרתן היא תעמוד בהתחייבויותיה לאזרחים.
עבירות מס הן למעשה התחמקות של אזרח, עסק, חברה או גוף אחר החייב במיסים מתשלום מס כחוק. עבירות מס יכולות תהיות התחמקות מלאה מתשלום, התחמקות חלקית (העלמת הכנסות) או הקטנה בלתי חוקית של הכנסות על ידי הצהרה כוזבת על הוצאות שיש לנכותן מהכנסות ואשר מפחיתות למעשה את תשלום המיסים.

ביצוע עבירות מס והמשמעות של העבירה בישראל

שכירים בישראל הם רוב באוכלוסייה במדינת ישראל, אבל דווקא הם חשופים פחות בפני הפיתוי לבצע עבירות מס. בדרך כלל מנוכים כל המיסים ישירות מהשכר המשולם להם מדי תקופה, והמעסיק יודע בדרך כלל גם אילו פטורים או זיכויים יש לכל אחד מהעובדים שלו. נהפוך הוא, לעיתים קרובות זוכים שכירים המעוניינים בכך והמגישים טופס הצהרת הון בהחזרי מס, בעקבות גביית יתר.
מי שחשוף יותר לפיתוי לבצע עבירות מס הם בדרך כלל עצמאיים או חברות. חנוונים או סוחרים המבצעים עסקאות רבות ביום במזומנים לא תמיד מתבקשים על ידי הלקוחות שלהם לספק להם חשבוניות או קבלות ועלולים, מדי פעם בפעם, שלא לרשום עסקה זו או אחרת. בעלי מקצועות חופשיים המבצעים עבודה עבור לקוח מסוים ומקבלים ממנו סכום מזומן עלולים להתפתות להצעה לגבות פחות, תמורת אי הוצאת חשבונית. הנפגעות העיקריות מכך הן, כמובן, רשויות המס, ובעקיפין כל אחד מאיתנו.
מי שנחשד בביצוע עבירות מס חייב להיעזר בעורך דין, משתי סיבות: האחת, מדינת ישראל מתייחסת בכובד ראש לעבירות מס ועבירות מע”מ, ובצדק. הסיבה השנייה שבגללה כדאי להיוועץ בעורך דין הוא שבלא ייצוג הולם עלולים העונשים והקנסות שתטיל המדינה להיות גבוהים גם במקרים קלים. עורך דין טוב ומנוסה ידאג גם במקרה של הרשעה להשיג עבור מרשו עונשים פחותים או פריסה נוחה של תשלום הקנסות.