תמ”א 38 לעומת פרויקט פינוי בינוי – מה ההבדל ומה עדיף לדיירים

בשנים האחרונות צפו ועלו לכותרות המושגים תמ”א 38, פינוי בינוי וכולם כחלק מהתחדשות עירונית שקיבלה רוח גבית מהממשלה.

בין אם שמעתם בעבר על תמ”א 38 ופינוי בינוי ובין אם אתם חדשים לגמרי בנושא, זה אולי הזמן ללמוד על שתי יוזמות ההתחדשות העירונית המשמעותיות שמעצבות מחדש ערים ברחבי הארץ.

בפוסט זה נצלול לעומק ההבדלים בין תמ”א 38 לפינוי בינוי, ונבחן את התהליכים, התועלות וההשפעות האישיות שלהם על הדיירים ובעלי הנכסים. נדון גם בהיבטים המשפטיים הכרוכים בכך ונדגיש את תפקידם של אנשי מקצוע מיומנים, כמו עו”ד יוסי אומיד, בניווט הליכים מורכבים אלה.

מהי בדיוק תמ”א 38

תמ”א 38 היא מיזם התחדשות עירונית משמעותי בישראל שמטרתו לשדרג ולחזק מבנים קיימים. הוא הוצג כדי לטפל בבעיות של בניינים ישנים וחלשים מבחינה מבנית, לקדם התייעלות אנרגטית ולשפר את איכות החיים של התושבים. המטרה העיקרית של תמ”א 38 היא לחזק ולחזק מבנים קיימים, להפוך אותם לעמידים יותר בפני רעידות אדמה ומסוגלים לעמוד באתגרי החיים המודרניים.

תמ”א 38 מציעה הטבות שונות לדיירים ולרוב גם ללא הצורך ללקיחת הלוואות.
עיקר ההטבות הן שיפור בטיחות הבנייה, הגדלת שטח המחיה, השבחת ערך הנכס ושדרוג התשתיות.
באמצעות יישום תמ”א 38, בניינים יכולים לעבור שיפוצים ושיפורים, כגון הוספת קירות, מרפסות, מעליות ומתקני חניה עמידים בפני רעידות אדמה.

תוכנית זו מביאה לשינוי בשכונות, כאשר בניינים ישנים ומוזנחים משודרגים, מעניקים להם חיים חדשים ויוצרים סביבה עירונית אטרקטיבית ומודרנית יותר.

יתרונות תמ”א 38

יישום תמ”א 38 מציע יתרונות רבים לתושבים. הנה כמה יתרונות מרכזיים:

תיאור ההטבה
חיזוק מבנים תמ”א 38 מאפשרת חיזוק מבנים קיימים, מה שהופך אותם לעמידים יותר בפני רעידות אדמה ומפגעים אחרים.
בטיחות משופרת באמצעות תהליך החיזוק, בניינים משופרים כדי לעמוד בתקני בטיחות מודרניים, ומבטיחים את רווחת התושבים.
שטח מחיה מוגדל תמ”א 38 כרוכה לעתים קרובות בהוספת קומות לבניינים, מה שמספק לדיירים יותר מרחב מחיה ועשוי להעלות את ערך הנכס.
יעילות אנרגטית משופרת כחלק מתהליך ההשבחה משולבים אמצעים לחיסכון באנרגיה, המובילים להפחתת צריכת האנרגיה ולהוזלת חשבונות החשמל לתושבים.